З 1957 по 26.08.1975 кафедрою завідував проф. Е.Н. Бергер
У вересні 1963 р. на кафедру прийшов перший аспірант В.В.Файфура, рекомендований Вченою Радою на наукову роботу після закінчення інституту як відмінник навчання і здібний науковець. Через рік, у 1964 р., колектив кафедри поповнився ще одним аспірантом - Ю.І.Бондаренком, який закінчив інститут у 1961 р. (перший випуск лікарів) і три роки працював фтизіатром у Микулинецькій лікарні. Аспіранти значно пожвавили наукову роботу кафедри, наполегливо працювали над виконанням запланованих їм дон. Е.Н.Бергером тем. На кафедрі панувала піднесена творча атмосфера. Аспіранти працювали допізна, з ентузіазмом опановували нові методики, проводячи кропіткі досліди. Активну участь у проведенні експериментів брала також ст. лаб. Д.К.Бабінська, яка, почала працювати на кафедрі з 1963 р. після закінчення біологічного факультету Кременецького педінституту.
Наукові інтереси асп. В.В.Файфури були зосереджені на патології щитовидної залози, асп. Ю.І.Бондаренка - на порушеннях функцій наднирників. При цих видах патології вивчалися особливості порушення нейрогуморальної регуляції. З дослідах на кролях з гіпо- і гіпертиреозом В.В.Файфура відмітив порушення холінергічної і адренергічної регуляції функцій, яке, зокрема, проявлялося у змінах реактивності ЦНС і системи кровообігу (серця і судин) до апетилхоліну і адреналіну. Дисертант дійшов висновку, що зміни реактивності тканин до ацетилхоліну залежать не стільки від його ферментативного гідролізу, скільки від змін самого реагуючого субстрату.
Ю.І.Бондаренко в дослідах на білих щурах вивчав, як впливає адреналектомія, а також введення гормонів кори наднирників на вміст загального ацетилхоліну і Його ферментативне розщеплення у тканинах. Окрім того, він дослідив зміни активності холїнее-терази сироватки крові під впливом стресу і роль наднирників у цьому процесі, йому вдалося встановити, що порушення обміну ацетилхоліну після видалення наднирників пов"язане з недостатністю глюкокортикоїдів. Він також.показав, що стрес-реакція на
операційну травму веде до швидкого зниження активності холінес-тєрази крові. Аспіранти вчасно закінчили роботу над дисертаціями і успішно
захистили їх в Івано-Франківську: В.В.Файфура, - в 1967 р., ЮІ.Бондаренко - в 1968 р. На офіційний захист з ними їздив науковий керівник проф. Е.Н.Бергер. Після закінчення аспірантури вони почали працювати асистентами кафедри.
У ті ж 60-і роки активно працювала над виконанням докторської дисертації доцент (з 1962 р.) 0.0.Маркова, тема якої була присвячена особливостям нейрогуморальної регуляції функцій за умов кисневого голодування організму. Планами проведення нього дослідження вона поділилася з академіком М.М.Сиротиніним (гіпоксистом № І серед вчених колишнього Союзу) в 1965 р. під час конференції “Нейрогуморальна регуляція в нормі і патології” в Ужгороді, просила його бути науковим консультантом по
дисертації. На початку 1965 р. М.М.Сиротинін дав їй на внутрішню рецензію чорновий екземпляр кандидатської дисертації свого аспіранта І.Ф.Соколянського “Изменения напряжения кислорода в тканях организма при развитии гипоксических состояний”. Апробація роботи відбулася в інституті фізіології їм, акад. О.О. .Богомольця в червні 1965 р. Очевидно, робота над цією рецензією сподобалася М.М.Сиротиніну, оскільки він запросив доц. 0.0.Маркову бути офіційним опонентом і вона виступила на Вченій Раді цього інституту 21 лютого 1966 р. Перед тим, як погодитись бути науковим консультантом докторської дисертації, М.М.Сиротинін виставив умову - налагодити полярографічну методику визначення рО2, в тканинах. В листопаді 1966 р. під час перебування в Тернопільському медінституті, де він виступив з лекцією в актовому залі перед студентами, викладачами і лікарями міста, М.М.Сиротинін познайомився з результатами дослідів по виявленню змін рО2 в тканинах, які провела О.О. Маркова. Після цього він погодився бути науковим консультантом. О.О. Маркова завершила роботу, в червні 1967 р. пройшла апробацію на Вченій раді інституту в Тернополі, а в квітні 1968 р. захистила її в Київському інституті удосконалення лікарів. М.М.Сиротинін був присутнім на захисті і виступив з позитивною характеристикою особи дисертанта.
В дослідах на тваринах різних видів (кішки, кролі, білі щурі, білі миші) О.О. Маркова вивчала різні види кисневого голодування (гіпоксичну, гемічну, тканинну гіпоксію, асфіксію), виявила при них закономірну перебудову адренергічної і холінергічної регуляції функцій і дала їй власне пояснення: збудження симпатико-адреналової системи на початку розвитку гіпоксії є фізіологічно-захисною реакцією, яка в подальшому може перейти в свою протилежність, тому що надмірне нагромадження катехоламінів несприятливо діє на резистентність до гіпоксії. Тому як вторинна захисна реакція вже на ранніх стадіях розвитку гіпоксії починає знижуватися чутливість тканин до адренергічних впливів і підвищується чутливість до холінергічних впливів. Лише далі, в глибоких стадіях гіпоксії, знижуються і щезають і адренергічні, і холінергічні регуляторні впливи на тканини. Однією із суттєвих умов, що забезпечують таку послідовність змін функцій
вегетативної нервової системи і і і впливу на резистентність до гіпоксії, є наявність в організмі гормонів кори иаднирників. Було відзначено, що холінергічні речовини (карбахолін, езерін, прозергін) в малих дозах підвищують резистентність до гіпоксії, а адреналін, навпаки, знижує її. В подальших дослідженнях вплину ріпних доз адреналіну на резистентність організму до гіпоксії, проведених О.О. Марковою разом з аспірантом В.В.Коптюхом (1975- 76 рр.), було показано, що дуже малі дози адреналіну здатні також підвищувати резистентність до гіпоксії через включення хо-лінергїчних механізмів. Про це було повідомлено на Всесоюзному з’їзді патофізіологіє у Ташкенті в 1976 р. Цей факт отримав підтримку і схвалення проф. Ф.З. Меєрсона, який головував на секції. Всі ці факти лягли в основу уявлення про стрес-лімітуючу дію холінергічної системи при кисневій недостатності організму.
У вересні 1968 р. науковий колектив кафедри поповнився ще однією здібною випускницею інституту, ленінським стипендіатом М.С. Хомою, яка почала працювати над кандидатською дисертацією по проблемі ролі холінергічної регуляції серця за умов кардіотоксичної дії адреналіну. Дисертація була завершена в І971 р., а в 1973 р. успішно захищена на Вченій
Раді Чернівецького медінституту. Науковими керівниками були проф. Е.Н. Бергер та проф. А.Т. Хазанов (зав. каф. патанатомії), тому що морфологічна частина роботи виконувалася на цій кафедрі. Суть роботи полягала в тому, що великі дози адреналіну (0,1-0,5 мг/100 г) викликають мікронекрози міокарда і зміни ЕКГ (зміщення інтервалу QТ і зміни зубця Т). При комбінованому введенні щурам адреналіну (О1 мг/100 г) і карбахоліну (0,002 мг/100 г) значно зменшуються електрокардіографічні і морфологічні прояви міокардіодистрофії. Поряд з цими даними, в дисертації були представлені результати вивчення вмісту ацетилхоліну й активності холінестерази в серці, а також дані про зміни чутливості серця до ацетилхоліну за. умов адреналінової міокардіодистрофії.
Розробка проблеми гіпокінезії була розпочата ще в 1974 р. Цій проблемі присвячені кандидатські дисертації аспіранта кафедри Л.В.Зорі (І974-І977) і викладача педінституту В.Г.Авраменка, які виконувалися під керівництвом проф. О.О. Маркової. Дисертанти приклали багато зусиль для налагодження методики досліджень. Були сконструйовані із металевої сітки індивідуальні клітки для тварин, які різко обмежували рухи. Годування здійснювалось в металевих кормушках з двома відділеннями - для рідини і твердого корму. Об’єктивним критерієм наявності гіпокінезії був підрахунок кількості м’язових рухів, який здійснювався за допомогою спеціальної установки, сконструйованої Л.В. Зорею з інженером С.В. Струбицьким (свідоцтво на раціоналізаторську пропозицію № 1459, видане Тернопільським медінститутом 10 листопада 1977 р.). Аспірант Л.В. Зоря активно і наполегливо працювала над опануванням трудомістких методик (вимірювання напруження кисню полярографічним методом у м’язах щурів, реєстрація регіонарного кровотоку за водневим кліренсом, дослідження тканинного дихання і гліколізу манометричною методикою на апараті Варбурга, дослідження окисного фосфорилювання в мітохондріях печінки, міокарда, скелетних м’язів та інші). Застосування цих методів дослідження дало змогу оцінити стан кисневого балансу організму в процесі розвитку гіпокінезії.
В.Г. Авраменко застосував у своїй роботі гістологічні, гістохімічні, морфометричні та ультраструктурні методи. Він відмінно оволодів цими методами. Дисертанти працювали багато, натхненно, у кращих традиціях кафедри.
Крім цих осіб, у розробці проблеми гіпокінезії брали активну участь доценти Ю.І. Бондаренко і В.В. Файфура, асистенти В.А. Болярська і О.П. Росоловський, асистент кафедри пропедевтичної терапії М.О. Лемке (Хома), ст. лаборант кафедри Л.Н. Бабінська. В дослідах на білих щурах вивчали особливості протікання холінергічних процесів у серці щурів за умов 30-добової гіпокінезії, а також випробовували терапевтичну ефективність резерпіну, прозерину і карбахоліну для попередження її негативних наслідків. Було відмічене зростання вмісту загального ацетилхоліну в передсердях до 30-ї доби гіпокінезії. Активність холінацетилтрансферази (ХАТФ) в передсердях і шлуночках серця щурів поступово знижувалася і на 16-30-у добу була достовірно нижчою від контрольних величин. (Треба відзначити, що методика дослідження активності ХАТФ, дуже трудоємка і капризна, була налагоджена завдяки наполегливості доц. В.В.Файфури). Зміни активності холінестерази у серці щурів на 4, 8, 16, 30-у добу гіпокінезії носили хвилеподібний характер.
Отримані результати свідчили про те, що для гіпокінезії характерне розбалансування фізіологічних співвідношень між окремими ланками системи ХАТФ-ацетилхолін-холінестераза. Підтримання концентрації ацетилхоліну в шлуночках серця і навіть збільшення її в передсердях на 30-у добу гіпокінезії свідчить про значні адаптаційні можливості холінергічної регуляції серцево-судинної системи. З другого боку, можна думати, що забезпечення достатньо високих концентрацій ацетилхоліну в серці пов’язане не тільки з активністю синтезуючого і розщеплюючого ферментів, але й з іншими факторами - енергозабезпеченням, рівнем вихідних продуктів, електролітним складом середовища.
Узагальнююча праця стосовно особливостей холінергічної регуляції за умов гіпокінезії була опублікована в центральному журналі “Патологическая физиология и акспєриментальмая терапия”, № З, 1979 р.
На наступні 3 роки (1980-1982) була запланована тема ”Вивчити умови синтезу ацетилхоліну в серпі щурів з експериментальним гіпер- і гіпотиреозом, обгрунтувати і розробити методи корекції його порушень”. Результати цієї теми стали фрагментом докторської дисертації доц. В.В.Файфури “Холинергическая регуляция сердца при патологии щитовидной железны”, захищеній у Спецраді НДІ загальної патології і патологічної фізіології (Москва, 1986). Автором доведено, що при гіпер- і гіпофункції щитовидної залози відбувається перебудова вегетативної регуляції серця, причому переважно за рахунок зміни інтенсивності холінергічних регуляторних впливів, які ослаблюються при гіпертиреозі і підсилюються при гіпотиреозі. Вперше створена поетапна схема цих порушень, яка пояснює механізм деяких кардіальних проявів гіпертиреозу і яка послужила основою для пошуку способів їх фармакологічної корекції. Вперше показана принципова можливість управління біосинтезом ацетилхоліну в умовах гіпертиреозу за допомогою фармакологічних засобів - холіну і резерпіну і обгрунтована перспективність застосування холіноміметиків у комплексному лікуванні хворих з гіперфункцією щитовидної залози.
Паралельно з цією темою науковці кафедри активно працювали, починаючи з 1979 р., над вивченням проблем реактивності організму і гіпоксії. Ці проблеми посідали чільне місце у плідній багатогранній науковій діяльності акад. М.М. Сиротиніна. Незмінно слідуючи ідеям свого вчителя, ми вивчали особливості нейрогуморальної регуляції серця у щурів залежно від їх індиві,дуальної реактивності. Відомо, що від реактивності організму залежить можливість виникнення хвороби, особливості її перебігу і завершення. Стан індивідуальної реактивності оцінювали по різній стійкості тварин до гострої гіпоксичної гіпоксії. Ця праця виконувалася у співдружності з Інститутом фізіології АН України їм. акад. О.О. Богомольця, фрагментом цієї теми стала кандидатська дисертація С.Н.Вадзюка.